רן ורדי על קולינריה צרפתית ומעבר

המסע הקולינרי המרגש בחיפה

יצאתי לבלות בוקר שישי באחד הסיורים הקולינריים של נעמה סובול האחת והיחידה בחיפה תחתית, חזרתי מאוהב.
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה

המסע הקולינרי המרגש בחיפה

יצאתי לבלות בוקר שישי באחד הסיורים הקולינריים של נעמה סובול האחת והיחידה בחיפה תחתית, חזרתי מאוהב.
הדפסה
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה

מזה זמן רב שאני עוקב אחר פועלה של נעמה סובול בחיפה, בעיקר מחברות ברשת החברתית, וזומם יום אחד לקחת חלק באחד הסיורים הקולינריים שהיא מובילה בעיר הצפונית, אחרי ששמעתי וקראתי אינספור פידבקים חיוביים פלוס פלוס, והנה שלשום זה סופסוף קרה.

.
יום שישי בבוקר, נפגשים בכיכר פריז בעיר התחתית בחיפה, לאחד מעשרה סוגי סיורים שונים שנעמה מדריכה בעיר.
קבוצה חביבה של 12 אנשים מכל רחבי הארץ הגיעו, ונעמה קיבלה אותנו בחמימות לסיור שנרקם תחת הנושא ה-DNA של האוכל החיפאי – מסע שורשים קולינרי בעיר התחתית.

.

אפתח ואודה שאינני אובייקטיבי כלפי חיפה, אני חיפאי, או לפחות כך אני נוהג להציג את עצמי, נולדתי בחיפה וגדלתי בה בסך הכל עד גיל שלוש, סה טו, את המשך הילדות המוקדמת ביליתי בליבריה אפריקה עם הורים דיפלומטים, וכששבנו לארץ בעודי בן שבע חיינו את המשך החיים במרכז הארץ, אולם חוויתי בילדות הרבה מחיפה בבילוי שבועות שלמים בחופשות ביצפר אצל סבתא פרידה והדודים, כך שאני לגמרי משוחד ויש בי משהו בדם שתמיד מרגיש את חיפה כבית בשבילי, מין חיבור אמורפי שקשה להסביר.

וכך בכל הזדמנות שאני יכול, אני תמיד שמח לקפוץ ולראות מה חדש בעיר הזו, שתופתעו אבל יש בה המון פנינים קולינריות, תרבותיות ואמנותיות שאינכם מכירים, לפחות רובכם.

נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה

נעמה גדלה בחיפה, ומעידה שכמו חיפאים רבים, בילדותה לא הכירה את החלקים התחתונים של העיר, ורק בבגרותה נחשפה לקסם שבחלקים הפחות נוצצים של העיר, החלקים שהוריה סיפרו לה אודותם בערגה, משהו ניצת בה והיא נשבתה בסוד שנחבא מעיניה כל השנים, ולימים כשהיא בת בית בקרב האנשים שמעצבים  נזכרת בסיפורי הוריה שלפתע נראו והובנו באופן מוחשי.

בשנת 2012 נעמה מקימה בלוג בשם “תרבות אכילה”, לאחר ארבע שנים שבהם חרשה את העיר התחתית והתיכונה של חיפה שתי וערב, ובשנת 2015 מתחילה נעמה להדריך סיורים קולינריים וסיורי אמנות בחיפה האותנטית של פעם, כשהמוטו הוא להביא את סיפורם של האנשים, אלו שכל אחד מהם בחלקת האלוהים הקטנה שלו נטע וטיפח את העסק הקולינרי הקטן שלו, למארג קוסמופוליטי של תרבויות, ולפיוז’ן חיפאי שמתפתח לאורך השנים מקיבוץ האוכלוסיות השונות שהתיישבו לאורך השנים העיר.

.

הסיור של יום שישי האחרון הביא אותנו למעוזן של שלוש אוכלוסיות שונות שעיצבו את תמהיל הקולינריה של חיפה התחתית, ערבים ילידי המקום, מלחים בריטים שהתגעגעו הביתה ועולים חדשים מהבלקן ומאירופה, לאחר שנים נוצר תבשיל מיוחד שקשה למצוא באזורים אחרים בארץ, והסיור עם נעמה ממחיש כמה התבשיל הזה מרתק וטעים.

אנחנו חווים קולינריה ערבית של בוקר, דג מלוח מהולנד, תקרובת רומנית, רוסטביף ואוכל פאבים בריטי, לחמים ובייגלה לפי שיוך מוצא, סביח מטורף בהרכבה עצמית, קרפלך פולני, חנות ירקות בלדי מיוחדת עם מוצרים ייחודיים, פלאפל חומוס מג’דרה ובורגול עגבניות, בירה מחבית בפאב הכי ותיק בעיר, צלחת קינוחים אוסטרוהונגרית, גבינות מכל העולם, ועוד ועוד. לומר את האמת, טירוף של מגוון וכמות אוכל בסיור אחד, להתפקע.
נעמה השכילה לבחור גם את המקומות המיוחדים, את האוכל האיכותי ואת האנשים עם הסיפורים האישיים המרתקים.
ארבע שעות של חוויה תרבותית וקולינרית, נעמה שילבה גם את הצד האורבני של העיר, הצד האמנותי, וגיוונה בחיבור של העולם הקולינרי לצדדים האחרים בחיים משותפים בעיר המיוחדת הזו, הדגש הבולט בסיוריה של נעמה הם האנשים וסיפורם האישי המרתק.
סה”כ חווית סיור עשירה ומגוונת מאד, שמצליחה להעביר את תמונת הקיום המקומי, התרבויות, הטעמים, הסיפורים האישיים, ההיסטוריה, ההתרחשויות וההתפתחויות לאורך השנים, יצאתי מהסיור עם נעמה אחר משנכנסתי. 

.

וזה המקום לומר, אני עצמי כמו שכולכם מכירים מדריך סיורים קולינריים (בפריז), מכיר היטב את העולם הזה, את האפשרויות ואת רמות ההדרכה. זה לגמרי המקום שלי לפרגן ולהוריד את הכובע בפני נעמה שעושה עבודה נפלאה, סיור מרתק, טעים, מיוחד, שונה, עם מסר ועם חשיפה לעולם אחר. חוויה שהביאה אותי להקדיש פוסט מיוחד וחריג בבלוג שלי, שמביא את הסיורים של נעמה אליכם, עם המלצה חמה וענקית ממני.

אלו סיורים שנערכים רק בקבוצות קטנות, באוירה אינטימית, ועם יחס אישי שלי אישית מאד חשוב, כחלק מחוויה שמתייחסת גם אלי כמשתתף.

.

אז קחו יום שישי אחד ותפנו לכם את הבוקר מסידורים, והצטרפו לאחד מעשרת סוגי הסיורים שנעמה מובילה בחיפה, אתם תהנו  🙂

אגב, את הסידורים והקניות תוכלו לעשות בתום הסיור ממש כאן במקום ולהביא לארוחת שבת המשפחתי מטעמים שטרם עלו לשולחנכם.

.

קישור לאתר של נעמה להזמנת סיור ולקריאה בבלוג המרתק שלה.

 

נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה
נעמה סובול סיור קולינרי בחיפה

6 תגובות

 1. צריך לדעת לפרגן, הכתבה היא על הסיור של נעמה !

 2. למי שלא מכיר את מקומות האוכל ובא מחוץ לחיפה בשבילו זאת אטרקציה אך אנו החיפאים מכירים את כל הפינות כולל בואדי ניסנאס אני לפחות פעם בשבוע יורדת לוואדי ניסנאס לשוק למעדניית אבו שקארה ולאטליז אבו שאקרה מרון לאכול סנביץ’ טעים ללא צורך בתשלום ונהנת מאד

  1. עדינה, אני חושב שאת מפספסת את העיקר, לא מדובר בסיבוב טעימות אלא בסיור עם תוכן ועניין וסיפורם האישי של אנשים ואג’נדה שהיא הרבה מעבר לנגיסת כמה מוצרים טעימים.
   אני מקיים סיורים קולינריים בפריז ומצטרפים אלי אנשים שחיים בפריז עשרים שנה, כולל אנשי מקצוע בתחום הבישול שם וכולם מופתעים כמה למדו, חוו והבינו דברים שלא ידעו.
   אני חושב שכשאדם לומד, חוקר ומתמחה בתחום מסוים, הוא יכול להוסיף לך המון ללא קשר לעובדה שאת גרה באזור.
   חצי מהמשתתפים בסיורים קולינריים בשוק הכרמל תל אביבים.

  2. אני חיפאית, אומנם לשעבר, אך לפחות פעם בחודש בחיפה. ולמרות שיש בסיור הרבה מקומות מפורסמים, לא יצא לי לאכול בהם. או שהייתי בהם ולא אכלתי מהמנות היותר מפורסמות (כמו מעיין הבירה) או פינות שלא הכרתי באופן רשמי את ההיסטוריה שלהם.
   היינו בסיור לכבוד יום הולדת לאימי- המתנה היא זמן משפחתי ביחד, הסיור מומלץ, גדוש באוכל (הייתי מפוצצת עד הערב).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו לרשימת הדיוור של הבלוג, וקבלו כתבות חדשות לתיבת המייל שלכם

אולי תאהבו גם...

בולונז

ניוקי בקציפת ראגו בולונז

ראגו בולונז טחון לקרם ומוקצף בסיפון וניצוק כענן קצף לצלחת שטוחה. אחד עשר ניוקים משובצים לנקד את קציפת הבולונז. פרח אמנון ותמר אחד בצד.  

דילוג לתוכן