רן ורדי על קולינריה צרפתית ומעבר

חנן מרגילן | מרק דושפרה בוכרי מחייב ביקור ביום גשום

יושב ברכב בצומת גשום, שוטר עוצר לידי, עולה בי תחושה כזו שתכף יגש וישאל אם כבר אכלתי מרק דושפרה אצל "חנן מרגילן", ואם אענה בשלילה אחטוף קנס ובצדק, אז נכנסתי..
חנן מרגילן

חנן מרגילן | מרק דושפרה בוכרי מחייב ביקור ביום גשום

יושב ברכב בצומת גשום, שוטר עוצר לידי, עולה בי תחושה כזו שתכף יגש וישאל אם כבר אכלתי מרק דושפרה אצל "חנן מרגילן", ואם אענה בשלילה אחטוף קנס ובצדק, אז נכנסתי..
חנן מרגילן

יום גשום מתוייג בגנים שלי כיום שבו מתעורר בי צורך קיומי למרק. מין גירוד פיסי כזה שחייב לבוא לסיפוקו. אישית אינני חובב מרקי מחית קטיפתיים כתומים וניואייג’ים מתוחכמים אלא מרקי תוכן עשירים עם טעמים עמוקים של פעם, מרקים שמזכירים לך דברים, עבורי מרק מסמל אוכל בסיסי שעבורו נהוג להשתמש במונח שאני מתנזר ממנו בקפידה “מנחם”, אז אני אינני מתנחם במרק ומעדיף להתענג עליו, אבל זה זה. מרק הוא מוצר אותנטי שמזקק חומר גלם וממצה ממנו טעמים לתוך נוזל חם ושכשהוא במיטבו הוא יכבוש אותי.

ימי הגשם מבצבצים וממלאים את הקלנדר בעת הזו ומרק ביתי אותנטי עשיר וממלא על הפרק. דרום תל אביב מציעה כמה וכמה אפשרויות לכבוש את הפסגה הזו בדרך לשנ”צ המתחייב שלאחריו, אחד הלוקיישנים המקובלים עלי לסיפוק הצורך המרקי הוא “זכריה ורינה” בכרם התימנים, אולם לכך נקדיש פרק נפרד. הפעם שמנו פעמנו ל”מסעדת חנן מרגילן” הבוכרית של שכונת שפירא בדרום תלביב, מסעדה משפחתית המתמחה במטבח הבוכרי האותנטי, מציעה ממיטב המאכלים השגורים בעדה, החל משלל בצקים ממולאים אפויים או מבושלים, מספר מרקים של העדה, אורז אושפלאו אורגינל, ועוד ועוד, אוכל לגמרי לא דיאטטי, עתיר בשר כבש ושומנים, מסעדה שכונתית של ממש ללא גינונים וללא טקסים, שירות חמור סבר העושה רושם כי מסביר פנים יותר לדוברי השפה הנכונה.

אני קצר בזמן ומוותר הפעם על מנות אורז ובשר וממקד את תשומת הלב בשתי מנות בשבילן באתי בלבד, ועליהם יכתב כאן, מנות חובה של יום גשום, מנות שקשה מאד למצוא במסעדות ארצנו, מנות שאתם תאהבו.

מרק דושפרה | מרק בשר צח בעל טעמים עמוקים של בקר, עתיר כוסברה טרייה (לבחירתך), מלא נתחי בשר בקר טחון ושלל כיסוני דושפרה מעולים שוחים בנוזל החם ורק ממתינים לך שתשלה אותם לגרונך. הכיסוים מדוייקים בגודלם, בעובי הבצק, בכמות המילוי ובמידת ההכנה. שלמות בוכרית במיטבה, הגרסה שמלמדת את הפולנים שקרפלך אינם נחלה בלעדית וקיימות גרסאות רבות נוספות, כל אחת והטוויסט שלה, הבוכרית מופלאה ללא ספק.

מילוי הכיסונים מבוסס כאן על בשר בקר, תערובת טעימה מאד ועסיסית, שמונה עד תשעה כיסונים לצלחת מכובדת וממלאת, אושר גדול וליחה בעיניים. זו מנה שמתפקדת כחצי ארוחה. אישית הייתי מפחית מעט את רמת המליחות במרק, אבל זה עניין של העדפה אישית. בשביל המרק הזה אני בא לפה.

מחיר: 32 ש”ח.

מנטיי (מבטאים עם יוד’ מתמשכת) | מנה נוספת שקשה לי לוותר עליה במקום וכרגיל גם הפעם לא יכלתי להמנע מלדגום אותה לפני שאברח להמשך יום עבודה, היא מנטי, כיסוני בצק ממולא בשר ומבושלים, כאן מדובר בכיסונים גדולים יותר עם מלית מסוג אחר, מבושלים ומוגשים בפני עצמם וללא מרק. חסר רוטב בצלחת, מוצע לך לצקת עליהם מעט חומץ, נשמע מופרך אבל אם תעזו ותנסו תגלו שזה הולם את המנה ולא חמוץ ורע כפי שאתה מדמיין.

הכיסונים ממלואים בבשר בקר והרבה בצל מטוגן, עסיסיים ומלאי מיצים (מזכיר מעט את המילוי של כיסוני החינקלי הגרוזינים), הכיסונים הללו נצבטים בעבודת יד לכלל מעטפת מעוצבת יפיפיה, ונשלקים קצרות במים רותחים. הכיסונים דקיקים ועדינים והמילוי תואם. התשלום כאן פר כיסון ותזמין כמה שתרצה. 7 ש”ח ליחידה. יופי של מנה לחורף גשום.

שתי מנות של כייף גדול במסעדה עממית ופשוטה המשמרת תרבות קולינרית אותנטית וחשובה.

חנן מרגילן, רחוב מסילת ישרים 15, תל אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו לרשימת הדיוור של הבלוג, וקבלו כתבות חדשות לתיבת המייל שלכם

אולי תאהבו גם...

בירה מלכה

מלכה | בירת בוטיק גלילית

נסענו לפגוש את מייסדי מבשלת בירת הבוטיק מלכה, ונוכחנו עד כמה חשובה אהבה לדבר כדי להפיק בירה משובחת בעבודת יד. ביקור מרתק ומסחרר תרתי.

דילוג לתוכן