רן ורדי על קולינריה צרפתית ומעבר

הקולינריה הבני ברקית

יצאנו בליל חמישי לתור אחר הסודות שהפודיז מהמגזר החרדי מסתירים לערב שבת
סיור קולינרי בבני ברק

הקולינריה הבני ברקית

יצאנו בליל חמישי לתור אחר הסודות שהפודיז מהמגזר החרדי מסתירים לערב שבת
סיור קולינרי בבני ברק

זמן מה אני מתרשם מחוויות של פודיז המבצעים בעצמם או בסיוע מדריך סיור קולינרי לילי בערבות בני ברק. על מה מדובר? ובכן, העדה החרדית בבני ברק נוהגת לבלות על גבריה, נשותיה וטפה (כן, כן, כולל תינוקות בעגלה) לפני ואחרי חצות ליל חמישי במסע קניות ארוך בין מעדניות ומסעדות העיר, ולמלא את המקרר הביתי בכל טוב מנות אוכל מוכנות, סלטים, דגים כבושים ושאר מטעמים שניתן לשים את רובם תחת ההגדרה הכוללת “אוכל יהדות מזרח אירופה”. החלטתי לשים קץ לקנאה, ולצאת מהבית הממוזג, ללילה חמים והביל, אך עמוס קולינריה בני ברקית מרוכזת.

“האירוע” קורם עור וגידים בכל יום חמישי לאחר השעה 21:00 ונמשך לתוך השעות הלא כל כך קטנות של הלילה הרבה לאחר חצות. חקרתי אנשים, כתבות, רכילויות, ולאורך חודשים שרטטתי לעצמי מפה של מקומות מומלצים, לבסוף הגעתי ליוסי אטינגר ידידי מהפייסבוק (מהמומחים שבסיירי הקולינריה בבני ברק) שצייד אותי ברשימת לוקיישנים סופית, שבחלקה נסתרה מעיני בעבודת המחקר.

ארבעה אנשים היינו, ויצאנו לדרך. חלק מהסיור התבצע בהליכה רגלית ממקום למקום וחלקו בהתניידות עם הרכב. אני מצרף מפה בה מסומנים בשחור כל הנקודות בהם ביקרתי. סימונים אדומים הם מקומות שסימנתי ולא ביקרתי בפעם הזו (רישמו לכם את “שלוימלה” כאחד ששמעתי אודותיו המלצות רבות). רשימת כתובות מצורפת בסוף הכתבה.

סיור קולינרי בבני ברק

נפתח ונאמר שסיור קולינרי שכזה מתחיל באווירה הכללית שאתה סופג מהמקום, עיר ענייה מאד ומתוחזקת ברמה ירודה, אנשים שלנו החילונים יש לא מעט דעות, לעיתים מוטעות, אודותיהם, אולם התושבים והמוכרים בחנויות נתגלו לי אחד לאחד אדיבים, מאירי פנים, מתעניינים ורוצים לעזור, וזה כולל סתם אנשים ברחוב ששואלים לאן ואיך אפשר לעזור להגיע. התרשמתי שעבור המקומיים זו סוג של חגיגה משפחתית אל תוך הלילה. העיר הזו משובצת במעדניות המציעות מרכולתן בתצוגת שיא בליל חמישי, הלילה בו האוכלוסיה מצטיידת לשבת, בכולן תמצאו שלל סלטים מצוננים, דגים מעושנים וכבושים מסוגים שונים, וחמין. מעבר לכך לכל מקום ההתמחות שלו והייחוד שלו. רוב המקומות קטנים וצפופים. האמת שהסיור הזה מציף בך שאלה בסיסית עד כמה האשה החרדית מבשלת בביתה או קונה אוכל מוכן, ההתרשמות היא שלפחות עבור מי שיכול להרשות לעצמו כלכלית אוכל יהודי מוכן הנו כנראה טרנד מוביל בקהילה.

ההליכה בין החנויות מפגישה אותך עם קופות צדקה הפזורות בכל רחבי העיר בכל צורה ובכל מקום אפשרי ובלתי אפשרי, עם מודעות ההטפה של הנהגת העדה החרדית שעבורי הן מרתקות. וכן, כל זה חלק מהחוייה הכוללת, חוויה שונה שהולמת בך, כי זה רחוק מהחיים שלך, ובדיוק לכן לכן זה כה מעניין.

דומני שההעדפות האישיות של כל אחד מאיתנו שונות כשזה מגיע לדגים כבושים, סלטים ואוכל מוכן. מה שטעים לי לאו דווקא יעניין או יהיה טעים לאחר ולהפך. שימו באוטו ציידנית עם קרחומים קפואים, קחו תיק גב, ותדברו, תשאלו, תשמעו, תטעמו, תקנו ושימו בתיק ותמשיכו הלאה. ממקום למקום תרוקנו את הקניות לציידנית שתשמור על קור המוצרים שקניתם ותמשיכו הלאה לנקודות הבאות. השיטה הזו שפיתחתי בכלל לסיורי שווקים חוסכת את השקיות הלא נוחות, ומאפשרת אחסון בקירור ושמירה על המוצרים בתנאים נאותים וללא חשש.

סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק

כשלוש וחצי שעות הסתובבנו וחקרנו את המעדניות השונות, טעמנו, שאלנו, חקרנו, קנינו. ברוב המקומות תמצאו קיגל מסוגים שונים, מלוחים ומתוקים, מאפה תפוחי אדמה במרקם רך, וחמין לא רע בכלל. מי שאוהב מליחים ימצא כאן מבחר מרהיב וחשוב לטעום, לא תמיד הכל יהיה לטעמכם כאן. השירות אדיב מאד, יסבירו לכם ויענו לשאלות, יגישו לכם טעימות אם תתלבטו, ובסך הכל נעים להכנס לחנויות הללו ולקבל את השירות שם. בתום המסע בחרנו להתיישב לאכול ארוחה חמה כהלכתה אצל מוטי’ס, שירות עצמי, דחוק באנשים, חוויה יהודית עמוסה, כבדה ואחרת.

את הסיור סיימנו במאפיית ויז’ניץ הסמוכה, חלות קלועות באפייה מסורתית, ביקור חובה בסיור שכזה.

סיכום | לא פגשנו גורמה בסיור הזה, המעדנים השונים וגם הארוחה שאכלנו היו כבדים ועתירי טעם. אין פה יד מעודנת ורגישה על הסירים, מאידך כל אחד יצליח למצוא את הפריט שהוא מתחבר אליו יותר וזה המקום לחקור אותו לעומק. המעדניות והמסעדות בבני ברק נתגלו למרבה הפלא כיקרות יחסית בניגוד למה שניתן היה לצפות. בסך הכל הסיור הזה הוא חוויה מרתקת ומומלצת לכל אדם הפתוח לראות, לחקור ולנסות דברים שונים מהיומיום שלו.

רשימת כתובות מפורטת מצורפת בסיום הכתבה.

סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק

לוקיישנים אפשריים לסיור קוליניר בבני ברק:

מעושן – הרב קוק 17, בניק ברק
מעדני זהבה – ירושלים 20, בני ברק
מעדניית ש”פ – ראב”ד 26, בני ברק
מעדני הלל – ראב”ד 32
שטיסל – הרב שך 14, בני ברק
שלוימל’ה – הרב שך 4, בני ברק
קורניק מסעדה – חסון 17, בני ברק
מוטי’ס מסעדה – שמשון הגיבור 8, בני ברק
מאפיית ויז’ניץ – שמשון הגיבור 7, בני ברק
מאפיית הצבי – הרב כהנמן 78, בני ברק

סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק
סיור קולינרי בבני ברק

3 תגובות

  1. אין על הטשולנט של מוטי’ס, הבשר שנמס בפההה יאמיייייי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו לרשימת הדיוור של הבלוג, וקבלו כתבות חדשות לתיבת המייל שלכם

אולי תאהבו גם...

בריאלה

טבית צמחוני מדהים | בריאלה

לא יאומן אבל אפשר להכין טבית צמחוני מטריף | אוכל מוכן בישראל מזוהה במרבית המקרים עם ליין הסעדה מוסדית מתועשת ונטולת איכות. מסתבר שכשרוצים אפשר למצוא מנה מוכנה מעולה שתפתיע.

דילוג לתוכן