רן ורדי על קולינריה צרפתית ומעבר

סנטה קתרינה | אחת הטעימות בתל אביב

סנטה קתרינה של תומר אגאי מגישה אוכל טעים. נקודה. ועוד אחת.
סנטה קתרינה

סנטה קתרינה | אחת הטעימות בתל אביב

סנטה קתרינה של תומר אגאי מגישה אוכל טעים. נקודה. ועוד אחת.
סנטה קתרינה
סנטה קתרינה

ערב קייץ לוהט, רעבים, הרגשנו ללכת על בטוח, לשים בצד את הישראליות שמחפשת מה חדש, מה חידוש, איפה עוד לא היינו והיכן הריגוש התורן. זה הרגע להתיישב לארוחה שאתה כנראה יודע איך תרגיש בפה, אוכל שנאמר עליו בשורה התחתונה – אם עוד טרם סעדת פה, כדאי לך לקרוא את הפוסט הזה.

סנטה קתרינה
סנטה קתרינה

מתחם בית הכנסת הגדול של תל אביב הפך זה מכבר למתחם בילויים ואוכל חם בתל אביב, שישקו, פורט סעיד וסנטה קתרינה נותנים פה את הטון, מוזר איך מתחמים בעיר הזו מתפתחים וגוועים לסירוגין. סנטה קתרינה היא בר אוכל של השף תומר אגאי שמגיש מטבח בדגש מקומי ובהשראת השף חיים כהן, המנטור לשעבר. מרבית מקומות הישיבה חיצוניים למסעדה כשבתוך חלל המסעדה הישיבה היא על הבר מול הטבחים המכינים את המנות והטאבון הענק שמרבית עם לא כל המנות החמות של המסעדה עוברות בו לקבלת טיפול בחום לוהט של 350 מעלות ועישון קל.

ישבנו על הבר, כייף גדול לאוהבי אוכל לשלב בארוחה גם תצפית קרובה על להטוטי המטבח ודקויות הצילחות והזכות לצלמם לייב.

סנטה קתרינה
סנטה קתרינה

פתחנו בשני קוקטיילים קרירים שהיו מצויינים, ערק שקדים וסנגריה משמש, ומיד הגיעה אלינו מנת ברוסקטת סרטנים, חלה קלויה באיכות בריוש שנצלתה בגריל עם ערימת בשר סרטנים בחמאה חומה, תירס פלפלים וכוסברה. מנה טעימה בטירוף, מעודנת מאד, בשר הסרטנים היה טרי, נדיב ומורגש מאד בפה (לאוהבי ים), קומבינציה משגעת, חרפרף במידה, מנה מהממת.

סנטה קתרינה

בתום הפסקה מתודית קצרה הונחה על מקטע הבר שלנו מנת רביולי ממולא בגבינת לאבנה תמרה עוצמתית, הפסטה הוגשה על מצע ראגו של עגבניות שרי צהובות ואדומות מקולפות עם שום קלוי ויין לבן. הרביולים מעוצבים ומסותתים כמו בציור מדויק אחד אחד, טעימה מאד שלא מתאמצת מדי להרשים אותך, היא לא זקוקה לזה, כל ביס ברביולי עושה זאת בזכות עצמו. הרוך החושני שבבשר הפסטה מקבל סטירה מעוצמתיות גוש הגבינה שבתוכו לכלל מנת מופת, מנה ייחודית עם טעמים מובחנים שלא תשכח. לצד איכויות הטעם הברורות במנה, ראוי לציין מאידך שקיבלנו בצלחת שלושה רביולים, מנה קטנה לכל הדעות, קטנה מדי, אבל יותר מכך ראוי לציין שיש פער סבירות בין הכמות לעלות המנה 62 שקלים. מנת אליפות אבל מומלץ לשפר את הפרופורציות.

סנטה קתרינה

וכאילו לא תם מצעד המושלמות בטעמים, הונחה לפנינו אחר כבוד מנת פריקסה הבית, לחם טוניסאי מטוגן מעוצב בדיוק גיאומטרי מושלם ויפיפה עם בשר טונה אדומה משומרת, ממרח דלעת (צ’ירשי), לימון כבוש, ביצה, תפוח אדמה, צלפים, זיתי קלמאטה ומשאוושה. מנה מדהימה, פריקסה בוטיק, הלחמניה דקה ולא עבה, לא ספוגה בשמן. הדומיננטיות בשילוב הטעמים נכבש על ידי הלימון הכבוש אבל במידה. מנה מדויקת מאד, אולי הייתי מפחית מעט את מינון הלימון הכבוש לאיזון מושלם. הוגש עם גרקינס ושיפקה כבוש. ראוי לומר שזוגתי שסולדת מלימון כבוש התאהבה במנה וזה אומר הכל. מנה גדולה יחסית.

סנטה קתרינה

זה השלב שאנחנו מהנהנים בראש זה לזו, כמה טוב שבאנו, איזו נחת, לא כל יום אתה סועד במקום שקולע כך לטעמך ויוצק בך אושר מנה אחר מנה, אנחנו נשארים פה, לא רוצים ללכת.

המנה הבאה שני נתחי קבב דגים על סלסה ירוקה וארנצ’יני מאורז פרסי ממולא ב.. ניחשתם נכון לאבנה תמרה. וזה המקום להעיר שאילו אני הייתי כאן השף לא הייתי מוציא שתי מנות ממולאות באותו מילוי, כי הנה זוג כמונו הזמין את שתי המנות וקיבל דה-ז’ה-וו מהיר מדי. אבל.. אם נניח זאת לרגע בצד, מנה מעולה על כל מרכיביה. הקבב שוס, עשוי מדג טרי שטעמו ניכר, הדג קצוץ בסכין כפי שצריך ולא טחון במכונה, נתחוני בשר הדג מורגשים, קבב הדג היה עסיסי עם זץ ברקע של חמצמצות במידה מלימון כבוש, הוגש ברוטב יוגורט שמנתי מאד וסלט ירקות קטן ומתובל. לצד הקבבים הוגש ארנצ’יני במילוי הלאבנה המדוברת, לארנצ’יני היה מרקם שונה מהרגיל, לא הצלחתי לאבחן מדוע, אולי העובדה שמדובר באורז פרסי עיצבה את המרקם, טעים מאד ושונה מאד. סה”כ מנה מדויקת וטעמים כובשים. מנה יחסית קטנה, שני קבבים וארנצ’יני אחד.

סנטה קתרינה
סנטה קתרינה

זהו זה, מה שהזמנו הוגש, תם ונשלם.. לא, הרגשנו שזה לא הסתיים עבורנו, רוצים עוד מהטוב הזה.. הבטנו זה בזו והזמנו עוד שתי מנות, אי אפשר היה שלא..

המנה הבאה מבין השתיים הסתברה כאכזבת הערב, מנת מעורב עגל שכללה נתחוני שקדי עגל, פילה בקר וכבד עגל על מצע טחינה, מנגו כבוש (שמסופקני אם אכן היה שם שכן כלל לא הורגש) ועשבי תיבול. המנה הזו היתה מוגדרת כיוצאת דופן באיכויותיה אילו היתה מוגשת במזללת סימה ברחוב אגריפס בירושלים, כי אכן זו מנה שטעמיה ואיכויותיה טובים, חלקי בשר איכותיים ועשויים כמו שצריך מוגשים בטחינה. אולם כאן יש לך ציפיות אחרות, ציפיות של קצת מעבר לבשר בטחינה, מנה כבדה מאד, הכובד הבוסרי של הטחינה הכבדה השתלט על המנה, המנה לא מאוזנת, עודף בצל צלוי, אמנם מתחת לבשר הצלחת קיבלה שפריץ של סלסת עגבניות אבל הכמות לא סיפקה והסלסה לא הורגשה כלל בכובד הכללי, חמיצות של עגבניה ורעננות של ירק היתה מאזנת מנה כזו ומוציאה אותה מעלפונה לטוויסט שמוביל לפודיום הניצחון. מוזר אבל במנה הזו לא היה שמץ מעוף והיא לא הרגישה לי מתאימה למקום הזה, כאילו שף אחר רקח אותה.

סנטה קתרינה

עוד לגימה מכוס היין ופינינו את הירידה הכללית במתח לאחר מנת המעורב בטחינה לשוס המסכם, מנת קובנייה העשוי מפילה בקר נא קצוץ דק עם בורגול, קישואים מחברון וחרדל מתקתק. מנה שללא ספק פיצתה על קודמתה וסיכמה היטב את הערב, חמצמצות של בצל עם נגיעות קטנות של חרדל מתקתק ברוטב ירקרק וחמצמץ המכיל  כוסברה מוגש על מצע בצק עדין אוורירי ופריך בגודל תואם, מנה אלגנטית מאד, מאוזנת מאד בטעמיה, גם אדם שלא נוהג לאכול בשר חי יהנה ממנה בטעמים כאלו. קובנייה מושלמת, לא פחות. וזאת שלא אוכלת בשר חי לקחה עוד ביס ועוד ביס וההבטחה “אני רק טועמת בשבילך” התחלפה ב”רוצה עוד אחד”.. מנה יפה כמותית, מופת.

סנטה קתרינה

ישיבתנו על הבר היתה מענגת, הטאבון ועבודת הבצקים מולנו, עמדת הצילחות של המנות מולנו, היה זה ערב של אכילה בליווי מופע לא נגמר של שלל מנות המסעדה המוכנות לנגד עיניך, חוויה, עובדים מתוזמן ומתוקתק מופתי בין המטבח לטאבון לצילחות, כמו מקהלה משופשפת שמנגנת בניצוחו של מנצח בלתי נראה, תהליך מקצועי מאד ונקי מאד, המזון-פלאס בית מרקחת לאורך כל הערב, כייף לצפות.

[pojo-gallery id="4149"]

ואי אפשר שלא לסיים ערב כזה במתוק לאחר שכנאפה נבולסיה לוהטת יצאה מהתנור ונפרסה מול עינינו היוצאות מחוריהן. ממולאת בריקוטה וג’יבנה עיזים, טובה מאד, למרות שהיתה חמה הוכנסה לטאבון לצריבה סופית מהירה, קריספית, דקיקה ומתיקותה מעודנת מאד, נעדרה טעמים חזקים של סירופ סוכר או גבינת עיזים שלעיתים משתלטים על מנה שכזו.

שתי הערות לשף לשיפור.. סירופ הסוכר שניצוק על המגש לא פוזר באופן אחיד על פני הכנאפה, והעצה הכי חשובה, כשאתה משרה את הג’יבנה במים חמים כדי להוציא ממנה את המליחות עבור המנה הזו, תשאיר מעט מליחות בגבינה, זה ישדרג לך את המנה לשמים.

הוגש עם כף גלידת יוגורט חמצמצה וטעימה מאד, שאיזנה היטב את כבדות הכנאפה.  סיום משובח לערב מהנה.

[pojo-gallery id=

סיכום. ערב מהנה במיוחד, מסעדה ישראלית עם אופי חצוף, מטבח מקומי שעושה כבוד לחומרי הגלם שלנו ולוקח אותם על גלי מעוף והשראה לאיכויות שמעבר למקור ממנו באו. מטבח שמשלב זיק של פראות וחופש מחשבתי ולוקח אוכל מקומי לעידן של אוכל אחר עם דייקנות ושלמות בביצוע. סנטה קתרינה מגלמת בעיני את הגלגול הנוכחי של האוכל הישראלי במיטבו. מנות שמעיזות, מנות שמצליפות בטעמיהן, מנות מאוזנות. 

אכלנו שבע מנות, מנה אחת (רביולי הלאבנה) היתה קטנה בפרופורציה לתמחור שלה, שאר המנות הוגשו בפרופורציות הוגנות. שש מתוך שבע מנות זכו לתחושות שבין מעולה למדהים, וביחס אליהן מנת המעורב בטחינה כאמור איכזבה ובהחלט ניתן לככב איתה עם התאמות נדרשות.

שורה תחתונה – זו ללא ספק אחת המסעדות הטעימות בתל אביב ובישראל של היום. אין צורך להכביר סופרלטיבים מעבר לכך. החשבון עבור שבע מנות ושלושה משקאות אלכוהולים 523 ש”ח.

נשוב..

סנטה קתרינה, הר סיני 2, תל אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו לרשימת הדיוור של הבלוג, וקבלו כתבות חדשות לתיבת המייל שלכם

אולי תאהבו גם...

לונג סנג

לונג סנג | מתחשק סינית

לונג סנג, מסעדה סינית ותיקה בתל אביב.
מעוזם של סינים בניכר המקומי, טובה ומהנה כשיודעים מה להזמין

דילוג לתוכן