רן ורדי על קולינריה צרפתית ומעבר

Ankarsrum המיקסר שנולד ללחם

לאחר שנים של מפח נפש בעיבוד בצקים במיקסרים ביתיים, גיליתי את האור, לא זול, אבל לאופי הלחם שבינינו זה כלי חובה.
מיקסר Ankarsrum

Ankarsrum המיקסר שנולד ללחם

לאחר שנים של מפח נפש בעיבוד בצקים במיקסרים ביתיים, גיליתי את האור, לא זול, אבל לאופי הלחם שבינינו זה כלי חובה.
מיקסר ללחם
מיקסר ללחם

לרובנו יש מיקסר ביתי כלשהו במטבח, צאן ברזל של אפייה, קונדיטוריה, בצקים, קצפות ושאר אבות המזון של כל מה שאנחנו אוהבים.
אחת התופעות המוכרות לכל מי בינינו שאופה לחמים מכל סוג ומתעסק הרבה בבצקים, היא המגבלה של המיקסר הביתי ביכולת “לסחוב” בצקים, מגבלת נפח בצק ללישה, מגבלת כמות בצקים ברצף, מגבלה בלישת בצקים כבדים. הסיפור הוא פשוט, מיקסרים ביתיים, וזה ממש לא משנה איזו פירמה, אינם מותאמים לעבודה עם בצקים, המנוע שלהם חלש מדי והקערה קטנה מדי.

לא מעט אופים ביתיים שרפו מנוע מיקסר לאחר זמן של עבודה עם בצקים, וכן, גם לי זה קרה. הפעם היה זה קנווד Kmix, בעבר היה זה קיצ’נאייד, כולם מעוצבים, צבועים, דקורטיביים ויודעים לנפח קצפות וללוש בצקים נוזליים, אבל ברגע האמת בהתמודדות עם בצקים אמיתיים, הם שובקים חיים.

את התיסכול שלי כתבתי בפוסט לפני מספר חודשים בעמוד הפייסבוק של הבלוג, עת הקיימיקס האחרון שלי נפח את נשמתו תחת עומסי בצקים, והשאלתי את הקנווד של אימי שנרכש בחו”ל באמצע שנות השישים של האלף הקודם, הוא אגב עדיין עושה חייל.

.

וזה היה הרגע שידעתי שאני זקוק לשינוי, כבר שנתיים הסתובבתי עם המתכון לפתרון ביד, והנה ההזדמנות להוציא לפועל הזדמנה בפני.

הזמנתי את המיקסר הביתי שנחשב כאולטימטיבי ללישת בצקים, 6230 Ankarsrum, חיה שונה מאד מכל מה שהכרתם, הן באיכויות, הן בעיצוב והן בטכנולוגיה. מיקסר שמיוצר במפעל קטן בשבדיה, מפעל שעובד משנת 1940, ייצור בעבודת יד, המכשיר רובו מתכת, כמעט ואין פלסטיק, עיצוב רטרו, מנוע מפלצת, גם בעל כח אדיר וגם שקט בעבודה, תמסורת ישירה מהמנוע לרכיבים המסתובבים ללא שרשראות ורצועות, החלקים מיוצרים באיכויות גבוהות, גימור איכותי מאד, קערה גדולה, יכולת לסחוב בקלות בצק כבד ומאסיבי במשקל 5 קילו. אחריות לשבע שנים. ורסטיליות ויכולת להרכיב עליו מיכשורים שונים לעבודות שונות בתוספת מחיר.

המיקסר עצמו בנוי הפוך ממיקסרים מוכרים, מנוע תחתון, הקערה מסתובבת ולא המלוש, מגיע עם מלוש לבצקים רכים, מלוש לבצקים כבדים, מלוש לבצקים נוזליים ומקציף כפול, קערת נירוסטה לבצקים וקערת פלסטיק להקצפות, חוברת מתכונים בכריכה קשה, והמון אופי.

אז לאחר לא מעט לבטים וסקירת סרטוני וכתבות חוות דעת מחו”ל, רכשתי אותו, ולקחתי על עצמי חודשיים עבודה לפני שאני יושב לכתוב לכם חוות דעת.
בחודשיים הללו המכשיר עשה הכל, והוא עובד יוצא מהכלל, קצפות, בצקים רכים, ובצקי לחם מסוגים שונים בכמויות שונות כולל על גבול סף הקיבולת של הקערה, המכשיר לא מתעייף, הבצק מאסיבי וכבד ככל שיהיה כלל לא מזיז למנוע האימתני הזה. אבל יותר מהכל חשוב להבין שזה מלוש ולא מיקסר, הוא בנוי אחרת ופעולת לישת הבצק נעשית בדומה למלושים מקצועיים במאפיות, הבצק נמתח (ולא מסתובב כמו במיקסר רגיל) ופיתוח הגלוטן נהדר, מתקבל בצק ברמה הרבה יותר גבוהה מאשר המוכר לנו במיקסרים הביתיים הקונבנציונליים. 

חשוב גם להבין את הנוחות בעבודה עם מיקסר הפתוח למעלה, ולכן נוח מאד להוספת חומרים בזמן עבודה, ולא מגביל את פעולת הוספת מוצקים, אבקות ונוזלים לקערה בזמן לישה כמו במיקסרים קונבנציונליים בעלי זרוע לישה עם מנוע עילי הממוקם מעל לקערה.

לסיכום אומר שאני מאושר עם מכשיר ה-Ankarsrum שרכשתי, כמי שאופה לחמים הוא מתאים לי ככפפה, נותן עבודה על כמויות גדולות וללא מגבלה, ומוציא בצקים טובים יותר מההמוכר לי בעבר. יש תהליך הסתגלות למכשיר, יש טכניקת עבודה איתו שצריך ללמוד אותה, אבל זה ממש לא מסובך ויש סרטונים רבים ביוטיוב לטובת העניין, ואתה גם מקבל את חוברת ההסברים עם קישורים לסרטונים והכל כבר מתוכנן שתתמודד בקלות.

השורה התחתונה שלי – מכשיר חובה למי שאופה לחמים בבית. נקודה.

.

חודש ימים עשיתי שיעורי בית עד שהחלטתי לרכוש אחד כזה. המחיר בארץ שערורייתי, 4,980 ש”ח, וכיוון שהיבואן הישראלי מייבא גם מותג שהוא מכנה Davo, יש המכנים את המיקסר הזה כסוג של Davo, טעות.

כדאי לדעת שבמדינות מערב אירופה הוא נמכר בפחות מחצי מחיר, למשל בפריז בחנות לגמרי לא זולה כגאלרי-לפאייט הוא נמכר ב-2,300 ש”ח (וזה עוד לפני שהזדכתם על המע”מ בשדה התעופה). וגם אם תרכשו דרך Amazon תוזילו כאלפיים שקל ממחיר היבואן בישראל. רק הערה אחת חשובה – אם אתם מזמינים מחו”ל, וודאו שהמכשיר שאתם רוכשים עם חשמל 220V ולא חשמל אמריקאי 120V.

הפתרון הזול ביותר הוא לרכוש באירופה ולהביא בעצמכם, האפשרות השניה היא להזמין ב-Amazon של אחת ממדינות אירופה (צרפת או איטליה למשל, ולא Amazon ברירת המחדל שהנו אמזון אמריקאי והמוצרים בו בדרך כלל מותאמי חשמל ארה”ב), למשל:   amazon.fr

.

אם תשאלו אותי, לאחר חודשיים של עבודה עם המכשיר, עבור מי שמתעסק הרבה עם בצקים בבית, הוא לגמרי שווה הן את המחיר והן את הטרחה הכרוכה בלהשיג מכשיר כזה במחיר סביר.

אז זו המלצתי, חשבתי שזה כלי שראוי לכתבה, שחשוב להביא לידיעת הישראלים הרבים שהחלו לאפות לחמים בבית בשנתיים האחרונות, כי זה הולך לשנות לכם את החיים  🙂

מיקסר Ankarsrum
מיקסר Ankarsrum
מיקסר Ankarsrum

14 תגובות

 1. אם אני קונה באמזון איפה אני יכולה לקבל הוראות הפעלה בעברית? ויש אחריות?

  1. לא תקבלי הוראות הפעלה בעברית, ולגבי האחריות ביבוא אישי – יש לבדוק עם היבואן בארץ, לדעתי הוא מחוייב אבל תבדקי לפני שתרכשי.

  1. יש טכניקה שלומדים אותה איך לתפעל את המיקסר הזה ביעילות עם בצקים שונים, הזזת הזרוע נועדה להניע את הבצק בעיקר בשלבים הראשונים טרם התגבש

 2. רן שלום
  סליחה על השאלה החצופה האם ייבאת את המיקסר מחו”ל דרך איזה אתר.
  בברכה
  אבי שטיין

  1. הי אבי,
   רכשתי בחו”ל ולא דרך אתר.
   כפי שכתבתי בכתבה, מי שמעוניין לרכוש באתר אני ממליץ לו לעשות זאת דרך אמזון של אחת ממדינות אירופה.

 3. איך המידות החיצוניות של המחקסר הזה ביחס למכשירים המקובלים?
  באיזה תנור אתה אופה את הלחם המדהים שלך?

 4. שלום רב, גם אני רכשתי את המיקסר הזה ועדיין לא מצליחה לגמרי להבין מתי אני משתמשת במלוש שנראה כמו זרוע ממתכת ומתי במלוש מהפלסטיק הלבן. אשמח לתובנות 😀
  תודה טלי

  1. בזרוע את משתמשת לבצקי לחם ולשמרים כבדים, לבצקים רכים יותר ולעתירי חמאה בפלסטיק הלבן. עם המיקסר קיבתי חוברת ודף עם ברקוד לסרטוני הדגמה

   1. שיטת הלישה בשוודיה (ארץ הייצור של המשיר) שונה ממה שמקובל בעולם בכלל ובארה״ב בפרט. בשוודיה משתמשים ברולר לצורך הלישה עבור כל סוגי הבצקים. כדי להתאים את המכשיר לקהל בארה״ב הוסיפו את המלוש המתכתי.
    בשל כך, אפשר לעבוד עם שניהם עם כל סוגי הבצקים, כל אחד לפי מה שנוח לו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הצטרפו לרשימת הדיוור של הבלוג, וקבלו כתבות חדשות לתיבת המייל שלכם

אולי תאהבו גם...

פרונטו

פרונטו | מעורב תלביבי

אחת ממסעדות העוגן הותיקות של תלביב, שף ששמו הולך לפניו וציפיות מוקדמות.
אז מה היה לנו שם..

דילוג לתוכן